Potřebujete průkaz energetické náročnosti?

Potřebuji průkaz energetické náročnosti
 

Možná jste si už na vaší lednici všimli štítku s barevnými proužky, kterým se vám zástupci Evropské unie snaží vyjádřit energetickou náročnost této lednice. U domácích spotřebičů ochrana spotřebitele neskončila a postupně musí mít tento štítek veškeré zboží, co k provozu potřebuje elektrickou energii, vodu, anebo produkuje emise. Od roku 2013 mají tento štítek i budovy a povinným za jeho zpracování je vždy prodávající.

Díky Průkazu energetické náročnosti budovy (PENB) byste měli jako kupující snadno odhadnout na kolik vás provoz nemovitosti přijde. Ceny energií stále rostou, a právě PENB má spotřebitele chránit před nákupem energeticky náročné stavby. Osvobozeny jsou jen objekty do 50 m2, stavby pro rodinnou rekreaci, kostely, památky, zemědělské stavby a haly.

Pokud prodáváte bytovou jednotku, nejste povinni vypracováním průkazu – tuto povinnost má majitel celé budovy nebo SVJ. V případě, že majitel budovy nebo SVJ nebude průkaz mít, lze ho nahradit výpisy spotřeby energií za 3 roky zpětně.

PENB neboli energetický štítek, musí být vypracován pro všechny novostavby a rovněž u větších rekonstrukcí již dokončených budov. Tato povinnost platí již od roku 2015–2019 (záleží na ploše) i pro veřejné, bytové a administrativní budovy. Od roku 2016 je Průkaz potřeba u prodeje nebo pronájmu a pokud ho nebudete mít, můžete dostat pokutu až 100 000,- Kč u fyzických nebo 200 000,- Kč u právnických osob. Jinými slovy, pokud prodáváte nemovitost, pak potřebujete PENB.

PENB vytvoří zhotovitel, který navštíví nemovitost a na ní zkoumá klíčové položky – izolace podkroví, kotel, nádrž na teplou vodu, radiátory, dvojitě zasklená okna a tak dále. Výstupy svého pozorování poté zadá do softwaru, který provede výpočet energetické náročnosti. Výsledný průkaz poté obsahuje údaj o energetické náročnosti budovy vyjádřený písmenem od A do G a také doporučení ohledně způsobů, jak energetickou náročnost zlepšit.

Ty nejúspornější domy, u kterých by měly být náklady na provoz nejnižší, jsou ve skupině A. Stejná škála se pak používá na vyjádření dopadu nemovitosti na životní prostředí.

Platnost průkazu je 10 let a my ve ZměňAdresu.cz vám ho rádi zajistíme.


Zakupte PENB

Platnost průkazu je 10 let a my vám ho vytvoříme již od 2 000 Kč. Cena závisí dle charakteru nemovitosti a obtížnosti vypracování.

Nezávazná poptávka